רשימת ההרים הגבוהים בישראל

מיהם ההרים הגבוהים בישראל?

  1. הר החרמון 2236 מ' – הוא מקבץ הרים המהווה את הקצה הדרומי של רכס ההרים מול הלבנון. המורדות הדרומיים של החרמון משתרעים בחלק הישראלי של ההר ברמת הגולן, שם נמצא אתר הסקי חרמון עם גובה עליון של 2,040 מטר. פסגה באזור זה המתנשאת ל -2,236 מ ' היא הגובה הגבוה ביותר בשטח שבשליטת ישראל. הפסגה של כל הרכס חופפת את הגבול בין סוריה ללבנון, וגובהה 2,814 מ' מעל פני הים והיא הנקודה הגבוהה ביותר בסוריה.
  2. הר ורדה (תל) – 1226 מטר מעל פני הים – ההר הדבוה ביותר ברמת הגולן חלק מהר געש נכחד בצפון רמת הגולן. מקום מאוד יפה לביקור עם תצפחת מרהיבה . אמנם המקום נקרא הר אבל הוא תל געשי שמתנשא 130-140 מ' מעל סביבתו. ההר הגבוהה ביותר מכל התילים הגעשיים בגולן הישראלי, גובהו 1226 מ' מעל פני הים.  ההר הוא סמוך לנתיב החדירה הצפוני של הסורים במלחמת יום כיפור. הסורים לא הצליחו לפרוץ למעט טנקים בודדים וחיילי חי"ר שהושמדו על ידי לוחמי גדוד 74 מחטיבה 188, בצומת מצפון לתל הוקמה האנדרטה לגדוד זה.
  3. הר חרמונית (תל) – 1211 מטר מעל פני הים – ההר השני בגובהו ברמת הגולן- גם הוא הר געש רדום וחלק מקו התלים הישראלי.
  4. הר מירון 1208 – נחשב להר השני בגובהו בישראל (כי ורדה והחרמונית הם בין הרים ותילים בגלל הגובה היחסי שלהם מעל פני השטי) ועד 1967 (שחרור רמת הגולן) היה ההר הגבוה בישראל. הר מירון נמצא באזור הגליל העליון של ישראל. ויש לו חשיבות מיוחדת במסורת הדתית היהודית וחלקים ממנו הוכרזו כשמורת טבע. בגובה 1,208 מטר מעל פני הים, הר מירון הוא הפסגה הגבוהה ביותר בישראל בתוך הקו הירוק,
  5. הר אביטל (תל) – 1204 מטר – שיאו של הר אביטל היה מקום קבורתו של השייח' אבו נידה ועל פי המסורת המקומית יוחס לו יכולת היכולת לגרום לגשם. כיום, הפסגה היא בסיס צבאי והגישה לאתר אסורה. 
  6. הר כרמים (תל) – 1198 מטר – ההר הינו הר געש כבוי ובמקום מוצב צבאי נטוש. מנקודות התצפית היפות בצפון
  7. הר בנטל (תל) – 1171 מטר – הוא הר געש רדום בחלק הצפון-מזרחי של רמת הגולן, והוא משתרע לגובה של 1,171 מטר מעל פני הים. ההר הוא חלק משרשרת הרים וולקניים רדומים המשתרעת לאורך חלקו המזרחי של רמת הגולן החל מהר רם בצפון ומסתיים בתל סאקי בדרום, זהו שכנו הצפוני של הר אביטל החולק את אותו הרי געש. מקור מגמה איתו. הר בנטל נוצר בהתפרצות געשית שיצרה חרוט וולקני, המאגמה שניסתה להתפרץ ממרומי הר אביטל לא יכלה לעשות זאת והלחץ מוביל להתפרצות הצד המערבי של הר אביטל ושל הר בנטל. מהר בנטל נשקפים נופים מדהימים לכל כיוון וניתן למצוא פרחי בר נדירים בשמורת הטבע. ניתן למצוא את קופי ענן על הר בנטל – בית הקפה הגבוה ביותר בישראל. בהר בנטל יש גם נקודת תצפית שממנה ניתן לצפות על סוריה, לבנון וצפון ישראל. יש גם בונקר ישראלי הפתוח למבקרים ומרכז הסברים אוטומטי בעברית ובאנגלית.
  8. הר חוזק (תל) – 1158 מטר
  9. הר בראון (תל) – 1056 מטר
  10. הר רמון – 1037 מטר
עוד באותו נושא:  רשימת ציוד לשביל ישראל - רשימת ציוד לשבילים ארוכים

לסיכום – אם אתם מחפשים את ההרים הגבוהים בארץ, ללא תילים – אז הסדר הוא חרמון-מירון-רמון (כן, זה יוצא חרוז.)

3 תגובות

היי, אנחנו אוהבים תגובות! תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *